Vláda na úver

Autor: Tomáš Benetin | 13.11.2013 o 13:15 | Karma článku: 16,62 | Prečítané:  890x

Od strednej školy počúvam, ako je politika skorumpovaná, ako náš štát nefunguje, ako sa rozkráda štátny majetok a hlavne ako politici kradnú. O politiku sa väčšina mladých ľudí nezaujímala a doteraz vidím, ako mladí stále nemajú záujem sa politicky vzdelávať ani akokoľvek angažovať. Názor je jasný, každý kto je v politike kradne a nemá záujem o zlepšenie životnej úrovne nás Slovákov. Posledné týždne som si robil malý nevinný prieskum, či ľudia, ktorí v pravidelných intervaloch hovoria ako politici rozkrádajú túto krajinu, majú aspoň základné vedomosti o tom, aká je výška reálneho verejného dlhu, ktorý ako Slovensko máme. Reakcie boli skutočne zaujímavé...

Graf verejného dlhu SR od roku 1995 do 2012Graf verejného dlhu SR od roku 1995 do 2012Zdroj: EUROSTAT

Väčšina mnou opýtaných malo naivnú predstavu, že slovenský verejný dlh predstavuje 2-3 miliardy eur.

Realita je taká, že slovenský verejný dlh činil v roku 2012 37,7 miliardy eur.

Máme tu pomaly koniec roka 2013 a momentálne je verejný dlh na úrovni okolo 58% HDP s prísľubom ministra financií Kažimíra, že do konca roka 2013 s použitím finančných rezerv SR sa podarí znížiť na 54,3% HDP (inak povedané, na zníženie verejného dlhu sme si za pozlátkom nízkeho úroku požičali). Druhá páka z dielne SMER-SD na zníženie dlhu bude privatizácia 49 percetného podielu spoločnosti TELEKOM. Áno, strana, ktorá sa zaprisahala, že nepôjde cestou privatizácie opäť otočila a ide privatizovať štátny majetok na zakrytie babráckych krokov, ktoré podniká.

 

Keď som si prvý krát pozrel graf verejého dlhu SR, povedal som si, že to snáď ani nie je možné, že jedna strana dokáže zvýšiť verejný dlh z 14,6 miliardy eur (30,5% HDP) na dnešných 58% HDP. Keď sa pozriete na vývoj dlhu, jediné, čo človeku môže napadnúť je "ekonomická katastrofa". Nie som ekonóm, no myslím, že rodina s príjmom 710€ a s výdavkami 731€ (3% deficit) nemôže fungovať. Teda môže, kým neskončí na ulici. Človek by si povedal, veď sme "len" na úrovni +-58%, máme ešte čas kým "neskončíme na ulici", no v novembri 2011 poslanci takmer jednohlasne, s výnimkou jedného hlasu, schálili tzv. dlhovú brzdu, ktorá má 4 úrovne.

 

1. úroveň: 50% HDP - Minister financií musí vysvetliť výšku dlhu a predložiť riešenia na zníženie dlhu

2. úroveň: 53% HDP - Vláda musí prijať opatrenia na zníženie dlhu a zmrazia sa platy vlády.

3. úroveň: 55% HDP - Mláda musí viazať 3 % z výdavkov rozpočtu, bude povinná zmraziť výdavky v rozpočte na nasledujúci rok s výnimkou financovania eurofondov.

4. úroveň: 57% HDP - Vláda bude musieť preložiť vyrovnaný alebo kladný rozpočet.

Pri 60% bude musieť vládny kabinet požiadať Národnú Radu o vyslovenie dôvery.

 

Pri pohľade na rýchlosť, akou dlh rastie, je vysoko pravdepodobné, že všetky hranice budú prekročené budúci rok, pokiaľ vládna strana radikálne nezmení spôsob svojho jednofarebného vládnutia.

Článkom som chcel bežnému človeku, ktorý sa v politike veľmi neorientuje ukázať, že počas vládnutia SMERU-SD dochádza k neskutočne rýchlemu zadlžovaniu nás všetkých. Dnes činí dlh na hlavu obyvateľa 7,7tisíc eur.

Myslite prosím, na tieto čísla pri najbližších voľbách, či už druhého kola volieb do VÚC, prezidentských alebo v parlamentých voľbách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?